jak dbać o klimatyzację

Osoby, które będą korzystały z klimatyzacji muszą zawsze pamiętać o tym, że będą oddychały powietrzem, które jest brane z zewnątrz i następnie będzie przepływało przez specjalne kanały urządzenia. Dlatego o ich czystość trzeba szczególnie dbać.

Powietrze wydostające się z klimatyzatora powinno być czyste. Dlatego przed wylotem mamy specjalny filtr, który odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń. Oprócz filtra typowego mamy także w niektórych urządzeniach dodatkowe, które jeszcze mają uzdatniać dodatkowo powietrze, które będzie się wydostawać. Na filtrach niekiedy gromadzą się zanieczyszczenia i wtedy wydajność sprzętu będzie mniejsza a będzie zużywać więcej prądu.

Często klimatyzatory się obladzają a to prowadzi do skraplania się wody. Zanieczyszczenia powodują także, że rozwijają się drobnoustroje, które z powietrzem dostaną się do pomieszczeń. I takie bakterie mogą prowadzić do choroby płuc.

Montaż i serwis klimatyzacji

Zwykłe porządki

czyszczenie klimatyzacjiWloty oraz wyloty powietrza warto czyścić delikatną tkaniną. Jeśli zabrudzenia są trudne do usuwania można używać letniej wody i środka czyszczącego. Nie warto używać środków żrących. Filtr powinien być czyszczony zgodnie z tym co zaleca producent. Niektóre modele mają specjalną sygnalizację, gdy filtr jest zabrudzony i konieczne będzie jego czyszczenia. Powinno się czyścić co dwa tygodnie wodą i odkurzaczem.

Oczywiście co jakiś czas powinno się prowadzić gruntowe czyszczenie klimatyzacji. Najważniejsze są tutaj oczywiście kanały. Według przepisów powinny one mieć otwory rewizyjne, które będą pozwalały na oczyszczenie wnętrza przewodów oraz instalacji. Będzie to związane z rozporządzeniami przygotowanymi przez ministra Infrastruktury. Dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie do czyszczenia takiej klimatyzacji specjalistycznej firmy, która będzie gwarantować, że wykona taką pracę na odpowiednim poziomie.